For information on all IFF and international events BEFORE 2019, please follow the links in the side menu.

2019

January

Champions Cup
3rd – 4th January 2019
Gävle, Sweden

Women’s WFC 2019 Qualifications AOFC
27th January – 1st February 2019
Bangkok, Thailand

Women’s WFC 2019 Qualifications EUR1
30th January – 3rd February 2019
Gdansk, Poland

Women’s WFC 2019 Qualifications EUR2
30th January – 3rd February 2019
Trencin, Slovakia

Women’s WFC 2019 Qualifications EUR3
30th January – 3rd February 2019
Gdansk, Poland

Women’s WFC 2019 Qualifications EUR4
30th January – 3rd February 2019
Trencin, Slovakia

 

February

Women’s WFC 2019 Qualifications AMER
8th – 9th February 2019
Detroit, USA

14th Polish Cup 2019: Men U19 (Poland)
1st – 3rd February at Zbaszyn, Nowy Tomysl & Rakoniwiece
Teams: Czech Republic MU19, Denmark MU19, Germany MU19, Norway MU19, Poland MU19, Switzerland MU19

Switzerland v Czech Republic: Women U19 (Schaffhausen, SUI)
1st – 3rd February at BBC Arena

Finland v Sweden: Men U19 (Espoo, FIN)
1st – 2nd February at Espoo Metro Areena

Finland v Sweden: Men (Espoo, FIN)
1st – 2nd February at Espoo Metro Areena

Hungary v Slovenia: Men (Hungary)
2nd February at Batthyány Sportiskola, Erd
3rd February at Városi Sportcsarnok, Komárom

 

April

Austrian Open: Women U19 (Rum b.Innsbruck, AUT)
27th – 28th April at NMS Rum
Teams: Austria WU19, Italy WU19

3-Nations Tournament: Men U17 (Chomutov, CZE)
25th – 28th April at City Sports Hall
Teams: Czech Republic MU17, Finland MU17, Switzerland MU17

4-Nations Tournamen: Women U19 (Chomutov, CZE)
25th – 28th April at City Sports Hall
Teams: Czech Republic WU19, Finland WU19, Latvia WU19, Switzerland WU19

Slovenia v Hungary: Men & Men U19 (Skofja Loka, SLO)
28th April at SD Poden

 

May

Canada v Switzerland: Men U19 (Wolfville NS, CAN)
5th May at Horton High School

USA v New Zealand: Men U19 (Halifax, NS, CAN)
6th May at Dalplex

10th Men’s U19 WFC (Halifax, NS, CAN)
8th – 12th May at Zatzman Arena & Dalplex

 

June

Ukraine v Belarus: Men (Lviv, Ukraine)
8th June at Halychyna Kerchenskaya

Singapore v Philippines: Women (Singapore)
18th June at Our Tampines Hub

 

July

AOFC Cup: Men (Biñan, Philippines)
7th – 12th July at Alonte Sports Arena
Teams: India M, Japan M, Korea M, Malaysia M, Pakistan M, Philippines M, Singapore M, Thailand M

 

August

European Masters Games (EMG) 2019: Mixed (Torino, Italy)
1st – 3rd August at Palestra Palatucci

EuroFloorball Challenge 2019: Women & Men (Besançon, France)
14th – 18th August at Palais des Sports

 

September

Sweden v Finland: Men U19 (Lerum & Alingsås, Sweden)
6th September at Lerums Arena
7th September at Estrad Arena, Alingsås

Sweden v Finland: Men (Alingsås, Sweden)
7th September at Estrad Arena

7th Polish Open 2019: Men (Zielonka, Poland)
6th – 8th September at OKiS Arena
Teams: Czech Republic M, Poland M, Slovakia M, Switzerland M

Austria v Hungary: Men (Linz, Austria)
7th & 8th September, Solar City

4-Nations Tournament: Men (Valmiera, Latvia)
6th – 8th September at 1. Vidzemes Olympic Centre
Teams: Finland MU23, Estonia M, Latvia M, Switzerland MU23

3-Nations Tournament: Women (Salo & Eerikkilä, Finland)
6th & 8th September at Salohalli
7th September at Eerikkilä Sports Institute
Teams: Finland W, Czech Republic W, Switzerland W

U19 WFC 2020 Qualifications: Women (Lignano Sabbiodoro, Italy)
11th – 15th September at Palazzetto dello Sport
Teams: Austria WU19, Hungary WU19, Italy WU19, Netherlands WU19, Russia WU19

Africa Floorball Cup: Women & Men (Nairobi, Kenya)
21st – 22nd September at Moi International Sports Centre
Teams: Burkina Faso W & M, Kenya W & M, Mozambique M, Somalia M, Uganda M

 

October

EuroFloorball Cup 2019: Women & Men (Malacky, Slovakia)
9th – 13th October at Sports Hall Malina

4-Nations Tournament: Men (Vienna, Austria)
19th – 20th October, TBA
Teams: Austria M, Great Britain M, Slovenia M, Spain M

Estonia v Netherlands: Men (Tallinn, Estonia)
19th – 20th October at Kristiine Sportshall Forelli

Euro Floorball Tour: Women (Prague, Czech Republic)
18th – 20th October at Arena Sparta
Teams: Czech Republic W, Finland W,  Sweden W, Switzerland W

Euro Floorball Tour: Women U19 (Prague, Czech Republic)
18th – 20th October at Arena Sparta
Teams: Czech Republic WU19, Finland WU19,  Sweden WU19, Switzerland WU19

6-Nations Floorball Challenge: Women (Nowy Targ, Poland)
18th – 20th October at Niva Arena
Teams: Denmark W, Germany W, Latvia W, Norway W, Poland W, Slovakia W

 

November

Iceland v USA: Men (Kópavogur, Iceland)
9th – 10th November at Íþróttahúsið Digranes

Euro Floorball Tour: Men (Hämeenlinna, Tampere & Vantaa, Finland)
8th November at Elenia Areena, Hämeenlinna
9th November at Tampere Areena
10th November at Energia Areena, Vantaa
Teams: Czech Republic M, Finland M, Sweden M, Switzerland M

Euro Floorball Tour: Men U19 (Hämeenlinna, Tampere & Vantaa, Finland)
8th November at Elenia Areena, Hämeenlinna
9th November at Tampere Areena
10th November at Energia Areena, Vantaa
Teams: Czech Republic MU19, Finland MU19, Sweden MU19, Switzerland MU19

3-Nations Tournament: Men (La Hulpe, Belgium)
9th – 10th November at Centre Sportif Solvay de La Hulpe
Teams: Belgium M, Netherlands M, Great Britain M

Denmark v Norway: Women (Frederikshavn, Denmark)
9th – 10th November at Arena Nord
Teams: Denmark W, Norway W

Denmark v Norway: Men (Frederikshavn, Denmark)
9th – 10th November at Arena Nord
Teams: Denmark M, Norway M

Alps Adria Cup 2019: Men (Koper – Capodistria, Slovenia)
9th – 10th November at Arena Bonifika
Teams: Slovenia M, Austria M, Italy M

SEA Games: Women & Men (Manila, Philippines)
25th November – 1st December at UP CHK GYM

Close