LIVE STREAM, match replays and player interviews                Event photos

 

Frederikshavn, Denmark / 30 Jan - 2 Feb 2020
Final Standings
Sweden (2)
Denmark (7)
Poland (12)
Estonia (10)
Slovenia (20)
Iceland (29)
Ukraine (44)
Great Britain (28)

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
30.01 10:00 Group A 5 - 6
30.01 12:59 Group B 17 - 1
30.01 15:59 Group B 4 - 12
30.01 19:00 Group A 1 - 27
31.01 10:00 Group B 3 - 10
31.01 13:00 Group A 12 - 7
31.01 16:00 Group A 2 - 12
31.01 19:00 Group B 6 - 6
01.02 10:00 Group A 16 - 4
01.02 13:00 Group B 5 - 13
01.02 16:00 Group B 0 - 17
01.02 19:00 Group A 17 - 0
02.02 10:00 Final 10 - 2
02.02 13:00 3rd place 5 - 4 ot.
02.02 16:00 5th place 10 - 7
02.02 19:00 7th place 8 - 7

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
SWE M
3 3 0 0 56-3 6
POL M
3 2 0 1 24-21 4
SLO M
3 1 0 2 17-30 2
UKR M
3 0 0 3 12-55 0

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
DEN M
3 2 1 0 35-10 5
EST M
3 2 1 0 36-12 5
ISL M
3 1 0 2 19-28 2
GBR M
3 0 0 3 4-44 0

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Alexander Galante Carlstrom
SWE M
4 13 6 19 0
2
Alexander Ronnlund
ISL M
4 6 11 17 2
3
Patrik Kareliusson
EST M
4 6 11 17 4
4
Andreas Stefansson
ISL M
4 12 4 16 2
5
Mathias Glass
DEN M
4 10 4 14 0
6
Robi Kosir
SLO M
4 8 4 12 2
7
Albin Sjogren
SWE M
4 7 4 11 0
8
Gustav Fritzell
SWE M
4 7 4 11 2
9
Hampus Ahren
SWE M
4 3 8 11 0
10
Tanel Kasenurm
EST M
4 7 3 10 0
11
Rasmus Enstrom
SWE M
4 5 4 9 0
12
Luka Peklaj
SLO M
4 4 5 9 0
13
Rickard Rydell
EST M
4 7 1 8 0
14
Ken Pahn
EST M
4 6 2 8 0
15
Robin Nilsberth
SWE M
4 3 5 8 0
16
Blaz Tomc
SLO M
4 6 1 7 2
17
Lukasz Chlebda
POL M
4 5 2 7 0
18
Kim Ganevik
SWE M
4 5 2 7 0
19
Mikkel Skov Nielsen
DEN M
4 4 3 7 0
20
Oliver Savi
EST M
4 4 3 7 2
21
Linus Holmgren
SWE M
4 3 4 7 0
22
Kasper Kajgaard
DEN M
4 3 4 7 0
23
Viktor Nystedt
SWE M
4 3 4 7 0
24
Lukas Eldholm
DEN M
4 2 5 7 0
25
Johan Samuelsson
SWE M
4 2 5 7 0
26
Daniel Mac Cabe
DEN M
4 0 7 7 2
27
Victor Andersson
SWE M
4 4 2 6 0
28
Jesper Roland Nielsen
DEN M
4 4 2 6 2
29
Hannes Nygren
ISL M
4 3 3 6 0
30
Emil Nilsen
SWE M
4 3 3 6 4
31
Rok Korosec
SLO M
4 1 5 6 0
32
Wojciech Malajka
POL M
4 5 0 5 2
33
Jesper Schmidt
DEN M
4 4 1 5 0
34
Jakub Lyskawa
POL M
4 3 2 5 0
35
Mateusz Antoniak
POL M
4 3 2 5 0
36
Anze Burnik
SLO M
4 3 2 5 2
37
John Cook
GBR M
4 2 3 5 0
38
Patrik Markus
EST M
4 2 3 5 0
39
Lukasz Widurski
POL M
4 2 3 5 0
40
Karol Pelczarski
POL M
4 2 3 5 2
41
Carl Kostov-Bredberg
SWE M
4 1 4 5 0
42
Victor Oberg
EST M
4 0 5 5 14
43
Oskar Hovlund
SWE M
4 3 1 4 0
44
Marian Hrabovyk
UKR M
4 3 1 4 0
45
Jan Rydzewski
POL M
4 3 1 4 0
46
Andrii Semeniuk
UKR M
4 3 1 4 0
47
Alexander Dahlstrom
POL M
4 3 1 4 2
48
Arnar Bachmann
ISL M
4 2 2 4 0
49
Casper Backby
SWE M
4 2 2 4 0
50
Artur Okruzko
EST M
3 2 2 4 0
51
Stanislav Shcherbakov
UKR M
4 2 2 4 2
52
Ihor Hrabovyk
UKR M
4 2 2 4 8
53
Connor Swales
GBR M
4 1 3 4 0
54
Gasper Triler
SLO M
4 1 3 4 0
55
Jonas Svahn
SWE M
4 1 3 4 4
56
Filip Lukaszewski
POL M
4 0 4 4 0
57
Marko Krogsgaard
DEN M
4 0 4 4 2
58
Martin Dahlin
GBR M
4 3 0 3 0
59
Egert Unga
EST M
4 2 1 3 0
60
Andreas Glad
DEN M
3 2 1 3 0
61
Jake Frei
GBR M
4 2 1 3 0
62
Sevastian Beshta
UKR M
4 2 1 3 2
63
Michal Sienko
POL M
4 1 2 3 0
64
Andrew Field
GBR M
4 1 2 3 0
65
Lovro Oblak
SLO M
4 0 3 3 4
66
Jonas Nordheim
DEN M
4 2 0 2 0
67
Rostyslav Kulynych
UKR M
4 2 0 2 0
68
Kristofer Ronnlund
ISL M
3 2 0 2 0
69
Mark Jones
GBR M
4 2 0 2 0
70
Marian Koretskiy
UKR M
4 2 0 2 2
71
Mykhailo Semeniuk
UKR M
4 1 1 2 0
72
Emil Odfeldt
DEN M
4 1 1 2 0
73
Jakub Sujkowski
POL M
4 1 1 2 0
74
Jonathan Nilsson
SWE M
4 1 1 2 0
75
Jannik Dalkvist
DEN M
4 1 1 2 0
76
Simon Rzek
SLO M
4 1 1 2 0
77
Stenver Savi
EST M
4 1 1 2 0
78
Daniel Nygaard Morup
DEN M
4 1 1 2 2
79
Oleh Rubai
UKR M
4 1 1 2 2
80
Morten Talviste
EST M
4 1 1 2 4
81
Blaz Kavcic
SLO M
4 1 1 2 6
82
Sander Savi
EST M
4 0 2 2 0
83
Andri Mar Mikaelsson
ISL M
4 0 2 2 0
84
Vitalii Chernousov
UKR M
4 0 2 2 0
85
Gerdo Unga
EST M
4 0 2 2 0
86
Artem Repalo
UKR M
4 0 2 2 4
87
Maciej Sienko
POL M
4 0 2 2 4
88
Luka Stanonik
SLO M
4 1 0 1 0
89
Martin Smedlund
ISL M
4 1 0 1 0
90
Simon Lauridsen
DEN M
4 1 0 1 0
91
Roman Pass
EST M
4 1 0 1 0
92
Mikkel Christensen
DEN M
4 1 0 1 0
93
Luka Podobnik
SLO M
4 1 0 1 0
94
Taras Melko
UKR M
4 1 0 1 0
95
Dawid Korpan
POL M
4 1 0 1 2
96
Kermo Uue
EST M
4 1 0 1 2
97
Oleksandr Nikulin
UKR M
4 1 0 1 2
98
Jannik Trolle Wede
DEN M
4 1 0 1 4
99
Sam Leeds
GBR M
4 0 1 1 0
100
Mateusz Turwon
POL M
4 0 1 1 0
101
Alexander Sigurdsson
ISL M
4 0 1 1 0
102
Kaspar Kallion
EST M
3 0 1 1 0
103
Rainer Kalde
EST M
4 0 1 1 0
104
Ruslan Priyma
UKR M
4 0 1 1 0
105
Anton Kononenko
UKR M
4 0 1 1 0
106
Mykhailo Pryyma
UKR M
4 0 1 1 0
107
Luka Casar
SLO M
3 0 1 1 0
108
Bergsveinn Snorrason
ISL M
4 0 1 1 2
109
Michal Skura
POL M
4 0 1 1 2
110
Jens Alengaard
ISL M
4 0 1 1 2
111
Svyatoslav Sabadash
UKR M
4 0 1 1 4
112
Petur Elvar Sigurdsson
ISL M
3 0 0 0 2
113
Simon Lehnert
DEN M
4 0 0 0 2
114
Marcus Pegg
GBR M
4 0 0 0 2
115
Miha Pustavrh
SLO M
4 0 0 0 2
116
Andrei Polovnikov
EST M
4 0 0 0 2
117
Tevz Bohinc
SLO M
4 0 0 0 2
118
Christopher Holmes
GBR M
4 0 0 0 2
119
Alexander Munge
GBR M
4 0 0 0 2
120
James Robinson
GBR M
4 0 0 0 2
121
Fridrik Orn Asgeirsson
ISL M
4 0 0 0 4
122
Jamie Black
GBR M
4 0 0 0 4
123
Matej Mesec
SLO M
4 0 0 0 4
124
Rasmus Bolander
EST M
2 0 0 0 4

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Michael Andersson
GBR M
4 64 0 100.00
2
Viktor Kastengren
SWE M
4 16 0 100.00
3
Mike Trolle
DEN M
4 49 0 100.00
4
Niklas Tingstrom
ISL M
4 84 0 100.00
5
Anton Kononenko
UKR M
4 47 0 100.00
6
Daniel Vaigur
EST M
4 46 0 100.00
7
Maciej Jastrzebski
POL M
4 61 0 100.00
8
Rainer Kalde
EST M
4 18 0 100.00
9
Mans Parsjo-Tegner
SWE M
4 31 0 100.00
10
Sigurjon Kjaernested
ISL M
4 3 0 100.00
11
Jani Dolenec
SLO M
4 23 0 100.00
12
Oleksandr Semeniuk
UKR M
4 53 0 100.00
13
Matthew Sellars
GBR M
4 59 0 100.00
14
Maciej Bogdanski
POL M
4 11 0 100.00
15
Zan Petric
SLO M
4 63 0 100.00
16
Emil Brixager
DEN M
4 15 0 100.00

 

Other qualifications

EUR2: Slovakia, 30th January – 2nd February 2020

EUR3: Latvia, 29th January – 1st February 2020

AOFC: Thailand, 2nd – 7th March 2020

 

General Event Information

A total of 35 teams have registered for the 13th Men’s WFC which will be hosted by Helsinki, Finland from 4th – 12th December 2020.  16 countries will be participating in the WFC and the Finnish Men’s team is the reigning world champion after defending their gold medal in Prague in 2018.

Finland, as the host country, received a direct qualification. WFC in Helsinki acts as the qualifying event for The World Games which will be hosted by the USA in 2021. Therefore the teams from Canada and the USA are directly qualified for the final round of WFC 2020, while all other 32 countries will compete for the remaining 13 places via regional qualification events.

In Europe, there will be six qualification groups with three event locations – Frederikshavn (Denmark), Poprad (Slovakia) and Liepaja (Latvia). The Asia-Oceania qualification will be held in Bangkok (Thailand).

For the first time, a new playing system will be introduced in the qualifications.  In Europe, there will be four days of play (reduced from five) and 3 teams will qualify from each qualification event. In each event, there are 2 groups of four teams, and the teams will play once against the others in their group. On the final day will be a play-off round of cross-over matches, as follows:

Final – 1st Group A v 1st Group B (both teams qualify)
3rd place – 2nd Group A v 2nd Group B (winner qualifies)
5th place – 3rd v 3rd
7th place – 4th v 4th

Close