LIVE STREAM, match replays and player interviews                Event photos

 

Liepaja, Latvia / 29 Jan - 1 Feb 2020
Final Standings
Czech Republic (4)
Latvia (8)
Germany (5)
Spain (19)
Netherlands (23)
Austria (24)
France (32)
Liechtenstein (33)

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
29.01 10:00 Group E 0 - 25
29.01 13:00 Group E 1 - 6
29.01 16:01 Group F 7 - 0
29.01 19:02 Group F 0 - 17
30.01 10:00 Group E 8 - 4
30.01 13:00 Group F 9 - 4
30.01 16:00 Group E 1 - 18
30.01 19:00 Group F 1 - 10
31.01 10:00 Group E 8 - 2
31.01 13:00 Group F 4 - 3
31.01 16:00 Group E 7 - 1
31.01 19:03 Group F 6 - 1
01.02 09:59 7th place 11 - 3
01.02 13:00 5th place 5 - 1
01.02 16:00 3rd place 4 - 8
01.02 19:00 Final 5 - 3

Group E

Standings

Team M W T L GF-GA Points
CZE M
3 3 0 0 50-2 6
ESP M
3 2 0 1 15-21 4
NED M
3 1 0 2 10-17 2
LIE M
3 0 0 3 6-41 0

Group F

Standings

Team M W T L GF-GA Points
LAT M
3 3 0 0 33-2 6
GER M
3 2 0 1 17-10 4
AUT M
3 1 0 2 5-20 2
FRA M
3 0 0 3 7-30 0

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Jakub Bocek
CZE M
4 8 4 12 2
2
Peteris Trekse
LAT M
4 7 2 9 2
3
Hugo Botton
FRA M
4 6 3 9 0
4
Jakub Rencin
CZE M
4 6 3 9 0
5
Toms Akmenlauks
LAT M
4 4 5 9 0
6
Kasper van den Hark
NED M
4 2 7 9 0
7
Klavs Jansons
LAT M
4 6 2 8 0
8
Janos Broker
GER M
4 4 4 8 0
9
Daniel Sesulka
CZE M
4 2 6 8 0
10
Max Molander
NED M
4 6 1 7 4
11
Patrik Doza
CZE M
4 5 2 7 0
12
Thomas Courtet
FRA M
4 5 2 7 2
13
Martin Prazan
CZE M
4 4 3 7 0
14
Tom Ondrusek
CZE M
4 3 4 7 2
15
Patrik Sebek
CZE M
4 2 5 7 0
16
Anton Sjolund Jurado
ESP M
4 5 1 6 0
17
Remo Tischhauser
LIE M
4 5 1 6 2
18
Rolands Kovalevskis
LAT M
4 4 2 6 0
19
Filip Forman
CZE M
4 4 2 6 2
20
Mikulas Krbec
CZE M
4 3 3 6 0
21
Janis Rajeckis
LAT M
4 3 3 6 0
22
David Simek
CZE M
4 3 3 6 2
23
Andris Rajeckis
LAT M
4 2 4 6 2
24
Martin Kisugite
CZE M
4 4 1 5 0
25
Jakub Kolstrunk
CZE M
4 4 1 5 0
26
Tomas Sykora
CZE M
4 2 3 5 0
27
Antonio Saez Aparicio
ESP M
4 1 4 5 2
28
Matyas Sindler
CZE M
4 1 4 5 2
29
Joel Wenning
GER M
4 4 0 4 0
30
Andreas Van Haaften
NED M
4 3 1 4 0
31
Niklas Broker
GER M
4 3 1 4 0
32
Nils Hofferbert
GER M
4 3 1 4 0
33
Daniel Guzman Vicente
ESP M
4 3 1 4 0
34
Janis Ragovskis
LAT M
4 2 2 4 0
35
Tino von Pritzbuer
GER M
4 2 2 4 0
36
Robin Baracchi
LIE M
4 2 2 4 2
37
Martin Panek
CZE M
4 1 3 4 0
38
Duncan Quinlan Gallego
ESP M
4 1 3 4 6
39
Edzus Cerins
LAT M
4 3 0 3 0
40
Sergio Garces
ESP M
4 3 0 3 0
41
Matthias Siede
GER M
4 2 1 3 0
42
Pablo Lopez Reparaz
ESP M
4 2 1 3 2
43
Artis Raitums
LAT M
4 1 2 3 0
44
Arturs Jursevskis
LAT M
4 1 2 3 0
45
Jan Marvanek
CZE M
4 1 2 3 0
46
Paul Detroyat
FRA M
4 1 2 3 0
47
Martin Bondue
FRA M
4 1 2 3 2
48
Svenson Hoppe
GER M
4 1 2 3 2
49
Adrian Inigo Tastet
FRA M
4 1 2 3 2
50
Tim Bottcher
GER M
4 0 3 3 0
51
Morics Krumins
LAT M
4 0 3 3 0
52
Philipp Weigelt
GER M
4 0 3 3 0
53
Niks Blumfelds
LAT M
4 0 3 3 0
54
Niklas Felsberger
AUT M
4 2 0 2 0
55
Mihails Kostusevs
LAT M
4 2 0 2 0
56
Tobias van `t Hoff
NED M
4 2 0 2 0
57
Florent Rivoire
FRA M
4 2 0 2 0
58
Erik Schuschwary
GER M
4 2 0 2 2
59
Jakob Mayer
AUT M
4 1 1 2 0
60
Javier Isidoro Gil
ESP M
4 1 1 2 0
61
Flemming Kuhl
GER M
4 1 1 2 0
62
Christoph Platzer
AUT M
4 1 1 2 0
63
Ondrej Vitovec
CZE M
4 1 1 2 2
64
Thomas Basset
FRA M
4 1 1 2 4
65
Jasper Sangen
NED M
4 0 2 2 0
66
Arthur Anderson
FRA M
4 0 2 2 0
67
Mathias Inhelder
LIE M
4 0 2 2 0
68
Ruben Martin Herranz
ESP M
4 0 2 2 2
69
Thibault Chedecal
FRA M
4 1 0 1 0
70
Philipp Horn
AUT M
4 1 0 1 0
71
Sander Willeboordse
NED M
4 1 0 1 0
72
Ivan Meana Sanchez
ESP M
4 1 0 1 0
73
Miguel Vizcaino Ramajo
ESP M
4 1 0 1 0
74
Max Blanke
GER M
4 1 0 1 0
75
Torben Kleinhans
GER M
4 1 0 1 0
76
Toms Bitmanis
LAT M
4 1 0 1 0
77
Thijme De Valk
NED M
4 1 0 1 0
78
Jiri Besta
CZE M
4 1 0 1 2
79
Mario Neff
LIE M
4 1 0 1 2
80
Juan Bernardino Carrion
ESP M
4 1 0 1 2
81
Andreas Pfeifer
AUT M
4 1 0 1 2
82
Corsin Derungs
LIE M
4 1 0 1 4
83
Mark-Oliver Bothe
GER M
4 0 1 1 0
84
Sam Knijnenburg
NED M
4 0 1 1 0
85
Armands Savins
LAT M
4 0 1 1 0
86
Ludovic Mayran
FRA M
4 0 1 1 0
87
Aivis Kusins
LAT M
4 0 1 1 0
88
Manaure Russo-Mendoza
FRA M
4 0 1 1 0
89
Lukas Bauer
CZE M
4 0 1 1 0
90
Marcel Joos
AUT M
4 0 1 1 2
91
Julian Ruger
GER M
4 0 1 1 2
92
Valentin Vogt
LIE M
4 0 1 1 2
93
David de la Cuesta Lopez
ESP M
4 0 1 1 2
94
Borja Garcia Hernandez
ESP M
4 0 1 1 4
95
Michael Kanduth
AUT M
4 0 0 0 2
96
Daniel Rodriguez Caminero
ESP M
4 0 0 0 2
97
Christoph Steiner
AUT M
4 0 0 0 2
98
Lars van der Werff
NED M
4 0 0 0 2
99
Kevins Smits
LAT M
4 0 0 0 2
100
Jelle van Schagen
NED M
4 0 0 0 2
101
Daniel Joos
AUT M
4 0 0 0 2
102
Kilian Muller
LIE M
4 0 0 0 4
103
Hector Mondejar Martinez
ESP M
4 0 0 0 4
104
Claudio Henry
FRA M
4 0 0 0 4
105
Yorel Rozman
NED M
4 0 0 0 12

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Mike Dietz
GER M
4 51 0 100.00
2
Janis Salcevics
LAT M
4 45 0 100.00
3
Pascal Muller
LIE M
4 58 0 100.00
4
Lukas Good
LIE M
4 41 0 100.00
5
Javier Izquierdo Romero
ESP M
4 49 0 100.00
6
Arvid Vonk
NED M
4 120 0 100.00
7
Emile Bot
FRA M
4 27 0 100.00
8
Valters Kasjanenko
LAT M
4 13 0 100.00
9
Thibault Le Goff
FRA M
4 78 0 100.00
10
Ivan Martinez Ortega
ESP M
4 66 0 100.00
11
Lukas Bauer
CZE M
4 39 0 100.00
12
Maximilian Obereder
AUT M
4 21 0 100.00
13
Sebastian Weissgerber
GER M
4 26 0 100.00
14
Timmo Taurer
AUT M
4 69 0 100.00
15
Martin Benes
CZE M
4 25 0 100.00

 

Other qualifications

EUR1: Denmark, 30th January – 2nd February 2020

EUR2: Slovakia, 30th January – 2nd February 2020

AOFC: Thailand, 2nd – 7th March 2020

 

General Event Information

A total of 35 teams have registered for the 13th Men’s WFC which will be hosted by Helsinki, Finland from 4th – 12th December 2020.  16 countries will be participating in the WFC and the Finnish Men’s team is the reigning world champion after defending their gold medal in Prague in 2018.

Finland, as the host country, received a direct qualification. WFC in Helsinki acts as the qualifying event for The World Games which will be hosted by the USA in 2021. Therefore the teams from Canada and the USA are directly qualified for the final round of WFC 2020, while all other 32 countries will compete for the remaining 13 places via regional qualification events.

In Europe, there will be six qualification groups with three event locations – Frederikshavn (Denmark), Poprad (Slovakia) and Liepaja (Latvia). The Asia-Oceania qualification will be held in Bangkok (Thailand).

For the first time, a new playing system will be introduced in the qualifications.  In Europe, there will be four days of play (reduced from five) and 3 teams will qualify from each qualification event. In each event, there are 2 groups of four teams, and the teams will play once against the others in their group. On the final day will be a play-off round of cross-over matches, as follows:

Final – 1st Group E v 1st Group F (both teams qualify)
3rd place – 2nd v 2nd (winner qualifies)
5th place – 3rd v 3rd
7th place – 4th v 4th

Close