Hanrim Sports Complex, Jeju Island, South Korea

 

Final Standings

  1.  Australia (13)
  2.   Singapore (17)
  3.   Japan (16)
  4.   Thailand (22)
  5.   Republic of Korea (18)
  6.   New Zealand (26)
  7.   Malaysia (29)
  8.    China (38)

*Numbers in brackets show the ranking prior to the event, based on the results from the last two WFC events or by participation in other IFF events.

 

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
22.01 10:19 Group B 10 - 2
22.01 13:00 Group B 12 - 3
22.01 15:45 Group A 0 - 14
23.01 13:01 Group A 37 - 1
23.01 15:45 Group B 4 - 4
23.01 18:30 Group A 2 - 9
24.01 11:31 Group B 5 - 5
24.01 14:15 Group A 4 - 3
25.01 10:14 Group B 1 - 11
25.01 13:01 Group B 1 - 3
25.01 15:46 Group A 1 - 26
25.01 18:30 Group A 12 - 0
26.01 12:10 7th place 17 - 1
26.01 15:10 Semi-final 1 11 - 2
26.01 18:00 Semi-final 2 6 - 2
27.01 10:01 5th place 2 - 9
27.01 12:59 3rd place 1 - 8
27.01 16:01 Final 5 - 4

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Pawat Thaidit
THA M
5 17 5 22 0
2
Alexander Rinefalk
THA M
5 6 14 20 2
3
Tomas Gartner
AUS M
4 7 11 18 4
4
Santipong Sukkasem
THA M
5 11 2 13 0
5
Ichiro Ueda
JPN M
5 10 2 12 0
6
Daniel Gartner
AUS M
4 7 5 12 14
7
Tristan James Desmond Dass
MAS M
4 5 6 11 0
8
Sattaya Phoosinoi
THA M
5 4 7 11 2
9
Jimmy Holmstrom
THA M
5 5 5 10 2
10
Jihwan Yeon
KOR M
5 5 4 9 2
11
Shin Kato
JPN M
5 5 4 9 4
12
Gavin Staindl
AUS M
4 4 5 9 0
13
Matthew Bertschinger
NZL M
5 7 1 8 2
14
Pheeraphong Khambanlue
THA M
5 5 3 8 0
15
Cameron Creagh
AUS M
4 4 4 8 0
16
Veerasak Pimpa
THA M
5 3 5 8 4
17
Kade Ebeling
AUS M
4 6 1 7 0
18
Ter Min Chiam
MAS M
4 4 3 7 0
19
Jonathon Veron
AUS M
4 4 3 7 2
20
Chusak Narkprasert
THA M
5 3 4 7 0
21
Yasuhito Kimura
JPN M
5 2 5 7 2
22
Joshua Seow
SGP M
4 4 2 6 0
23
Nicholas Moran
AUS M
4 3 3 6 0
24
Naoki Shiba
JPN M
5 2 4 6 2
25
Tomoaki Nakagawa
JPN M
5 2 4 6 4
26
Mohd Nor Adli Roslan
MAS M
4 4 1 5 0
27
Sang Hoon Lee
KOR M
5 4 1 5 2
28
Jian Hong Lim
SGP M
4 3 2 5 0
29
Mohd Fahmi Nasir
MAS M
4 3 2 5 0
30
Jang Han Yoon
KOR M
5 3 2 5 2
31
Aphichet Ratanaprathum
THA M
5 2 3 5 0
32
Pi Chaiyakul
THA M
5 1 4 5 0
33
Tnakit Kayairit
THA M
5 1 4 5 0
34
Hafiz Zubir
SGP M
4 1 4 5 2
35
Young Jae Na
KOR M
5 4 0 4 0
36
Indy Benjamin Toh Ji Min
MAS M
4 3 1 4 0
37
Gary Wong
SGP M
4 3 1 4 0
38
Syazni Ramlee
SGP M
4 3 1 4 2
39
Yuta Saito
JPN M
5 3 1 4 4
40
Hiroshi Kanoto
JPN M
5 2 2 4 0
41
Seimyon Kakuta
JPN M
5 2 2 4 0
42
Jacob van der Zwart
AUS M
4 2 2 4 0
43
Woo Sung Hong
KOR M
5 2 2 4 0
44
Akmal Shaharudin
SGP M
4 2 2 4 4
45
Sean Huang
SGP M
4 1 3 4 2
46
Prakasit Namsawang
THA M
5 3 0 3 0
47
Rashid Jalaluddin
SGP M
4 3 0 3 0
48
Nicholas Chua
SGP M
4 3 0 3 0
49
Tae Min Han
KOR M
5 3 0 3 0
50
Kaimu Abe
JPN M
5 3 0 3 4
51
Tomas Delaney
AUS M
4 2 1 3 0
52
Tristan See
SGP M
4 2 1 3 0
53
Surapong Sangmongkhol
THA M
5 1 2 3 0
54
Muhammad Faris Maznan
MAS M
4 1 2 3 0
55
Renji Lee
SGP M
4 1 2 3 0
56
Jun Young Lee
KOR M
5 1 2 3 0
57
Kai Sheng Lim
MAS M
4 1 2 3 2
58
Hamka Shah
SGP M
4 1 2 3 2
59
Kyoung Hoon Seo
KOR M
5 1 2 3 2
60
Jing Hon Kang
MAS M
4 1 2 3 2
61
Arnie Lowe
NZL M
5 0 3 3 0
62
Tom Kibblewhite
NZL M
5 0 3 3 0
63
Ray Staindl
AUS M
4 0 3 3 6
64
Jianxiong Ruan
CHN M
4 2 0 2 0
65
Juin Jie Ng
SGP M
4 2 0 2 0
66
Dae Woo Nam
KOR M
5 2 0 2 0
67
Liam Kay
AUS M
4 2 0 2 0
68
Iman Nazirul Fitri Wagiman
MAS M
4 1 1 2 0
69
Yong Tae Kim
KOR M
5 1 1 2 0
70
Watcharapon Onsuk
THA M
5 1 1 2 0
71
Samuel Clairs
AUS M
4 1 1 2 0
72
Lewis Taiapa-Skinnon
NZL M
5 1 1 2 0
73
Suria R
SGP M
4 0 2 2 0
74
Joshua Hay
AUS M
4 0 2 2 0
75
Patiwat Kaewsuwan
THA M
5 0 2 2 2
76
Daiya Wakasa
JPN M
5 0 2 2 2
77
Carl Hammarlund
AUS M
4 0 2 2 2
78
James Matheson
NZL M
5 1 0 1 0
79
Natthawut Dueankhao
THA M
5 1 0 1 0
80
James Hollingsworth
AUS M
4 1 0 1 0
81
Seok Jae Kang
KOR M
5 1 0 1 0
82
Nicholas Yeoh
AUS M
4 1 0 1 0
83
Isaac Kwa Yu Jin
MAS M
4 1 0 1 0
84
Hanike Xiakaerxia
CHN M
4 1 0 1 0
85
Mitsutoshi Hara
JPN M
5 1 0 1 0
86
Muhamad Asyraf Abdul Fatah
MAS M
4 1 0 1 0
87
Jonathan To
NZL M
5 1 0 1 0
88
Sven Sundin
NZL M
5 1 0 1 0
89
Rikiya Matsumoto
JPN M
5 1 0 1 2
90
Benedict Yeoh Chun Keat
MAS M
4 1 0 1 4
91
Jiri Sliva
NZL M
5 1 0 1 6
92
David Speldewinde
AUS M
4 0 1 1 0
93
Seong Min Kim
KOR M
5 0 1 1 0
94
Kenta Higuchi
JPN M
5 0 1 1 0
95
Tsubasa Takahashi
JPN M
5 0 1 1 0
96
Jung Yeol Kang
KOR M
5 0 1 1 0
97
Jenmark Sorreda
SGP M
4 0 1 1 0
98
Eiji Takizawa
JPN M
5 0 1 1 0
99
Kojiro Ota
JPN M
5 0 1 1 0
100
Kumaresa Pasupathy
SGP M
3 0 1 1 0
101
Isak Jang
KOR M
5 0 1 1 0
102
Yuan Li
CHN M
4 0 1 1 2
103
Brendan Patrick
NZL M
5 0 1 1 2
104
Mohamad Shukri Shamidi
MAS M
4 0 1 1 2
105
Adrian Koay Hun Yi
MAS M
4 0 1 1 4
106
Sang Ki Kim
KOR M
5 0 1 1 4
107
Zephaniah Chong En Wei
MAS M
4 0 1 1 7
108
Enpeng Yang
CHN M
4 0 0 0 2
109
Fabian Chow Hoong Fee
MAS M
4 0 0 0 2
110
Michael Tong
NZL M
5 0 0 0 2
111
Sheng Chen
CHN M
4 0 0 0 2
112
Riku Yamamoto
JPN M
5 0 0 0 2
113
Ben McKibbin
NZL M
5 0 0 0 2
114
Chunyang Tian
CHN M
4 0 0 0 2
115
Liming Cui
CHN M
4 0 0 0 2
116
Zachary Choo Zhi Yung
MAS M
4 0 0 0 2
117
Ziming Wang
CHN M
4 0 0 0 2
118
Hayinaerbieke Wulaerbieke
CHN M
4 0 0 0 4
119
Jiahao Feng
CHN M
4 0 0 0 4
120
Andreas Ming
NZL M
5 0 0 0 4
121
Yinsheng Wang
CHN M
4 0 0 0 8

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Kenta Higuchi
JPN M
5 111 0 100.00
2
Ryan Alexandrakis
AUS M
4 71 0 100.00
3
Mohamad Izani Hakimi Abd Ghani
MAS M
4 50 0 100.00
4
Rajiv Makalingam
SGP M
4 48 0 100.00
5
Xiaolong He
CHN M
4 136 0 100.00
6
Kota Yagyu
JPN M
5 23 0 100.00
7
Doo Sun Park
KOR M
5 92 0 100.00
8
Jun Kwang Kim
KOR M
5 23 0 100.00
9
Yotsaphong Chaiphring
THA M
5 13 0 100.00
10
Autthachai Sohtree
THA M
5 47 0 100.00
11
Oliver Scott
NZL M
5 87 0 100.00
12
Lin Ken Kao
MAS M
4 35 0 100.00
13
Oliver Sundin
NZL M
5 33 0 100.00
14
Jay Pal Sidhu
SGP M
4 18 0 100.00
15
Eythan Yeoh
AUS M
4 15 0 100.00
16
Nan Chen
CHN M
4 18 0 100.00

 

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
AUS M
3 3 0 0 39-6 6
THA M
3 2 0 1 52-5 4
KOR M
3 1 0 2 16-21 2
CHN M
3 0 0 3 2-77 0

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
SGP M
3 2 1 0 25-7 5
JPN M
3 2 1 0 19-8 5
NZL M
3 0 1 2 8-18 1
MAS M
3 0 1 2 9-28 1

 

Match replays and photos

 

Qualification System

In AOFC, the teams are divided into two groups and the teams will play once against each of the other teams in their group. Based on the results from these group matches the teams will progress to the play-off rounds, as follows and four teams will qualify:

– 1st in Group A & Group B progress to the final and qualify directly to the WFC Final round
– 2nd in each group play a quarter final against the 3rd placed team from the other group. The winners of this progress to the 3rd placed match and both qualify directly to the WFC Final round
– The losers of the quarterfinals will play for 5th place
– The teams who finish 4th in their group will play off for 7th place

Other qualification groups:

EUR1 – Estonia

Close