17th – 21st October 2017
Valmiera, Latvia

Vidzemes Olimpiskais centrs

 

The EuroFloorball Cup is the championship tournament for the 5th and lower ranked European national club champions and is played with 6 teams for both men and women (12 teams in total).

The winners of EFC 2017 will each receive 5,000 CHF prize money.

 

Final Standings Women

1. SK 98 Pruske
2. Interplastic Olimpia Osowa Gdansk
3. Rubene
4. Nauka-SAFU-NT
5. FK Kekava
6. CDE El Valle

 

Final Standings Men

1. Slevik IBK
2. FBK Valmiera
3. EMU SK
4. Betsafe/Ulbroka
5. Phoenix Fireball SE
6. Nizhegorodets

 

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
17.10 11:30 Group A 3 - 11
17.10 14:15 Group B 1 - 6
17.10 17:00 Group B 8 - 5
17.10 19:45 Group A 6 - 4
18.10 11:30 Group B 5 - 1
18.10 14:15 Group A 2 - 3 ps.
18.10 17:00 Group A 8 - 2
18.10 19:45 Group B 4 - 8
19.10 11:30 Group A 14 - 2
19.10 14:15 Group B 6 - 7 ps.
19.10 17:00 Group B 6 - 1
19.10 19:45 Group A 3 - 1
20.10 11:00 Semi-final 1 Women 4 - 7
20.10 14:00 Semi-final 2 Women 6 - 7
20.10 17:00 Semi-final 1 Men 10 - 5
20.10 20:00 Semi-final 2 Men 4 - 5 ot.
21.10 10:00 5th place Women 3 - 2
21.10 13:00 5th place Men 5 - 6
21.10 16:00 Final Women 1 - 2
21.10 19:00 Final Men 8 - 5

WOMEN’s RESULTS

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Nauka-SAFU
2 2 0 0 25-5 6
Pruske
2 0 1 1 6-13 2
FK Kekava
2 0 1 1 4-17 1

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Rubene
2 2 0 0 12-2 6
Gdansk
2 1 0 1 6-7 3
CDE El Valle
2 0 0 2 2-11 0

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Svetlana Zatsepilova
Nauka-SAFU
3 7 6 13 2
2
Anastasiia Bulbash
Nauka-SAFU
3 3 7 10 2
3
Mariia Kitaeva
Nauka-SAFU
3 6 3 9 0
4
Ivana Hrehusova
Pruske
4 6 2 8 0
5
Edite Bankava
Rubene
3 3 4 7 0
6
Iuliia Istomina
Nauka-SAFU
3 3 3 6 0
7
Mariia Basargina
Nauka-SAFU
3 4 1 5 0
8
Rebeka Laure
Rubene
3 4 1 5 2
9
Malwina Zagorska
Gdansk
4 4 1 5 7
10
Laura Gaugere
Rubene
3 3 2 5 2
11
Karolina Damps
Gdansk
4 3 2 5 2
12
Vera Pelevina
Nauka-SAFU
3 3 2 5 4
13
Zeltite Bankava
Rubene
3 1 4 5 0
14
Weronika Gradzka
Gdansk
4 0 5 5 0
15
Liba Daija Mikova
Rubene
3 4 0 4 0
16
Anna Raczkowska
Gdansk
4 3 1 4 0
17
Andrea Sidlova
Pruske
4 2 2 4 4
18
Liene Adamane
Rubene
3 2 1 3 0
19
Weronika Noga
Gdansk
4 2 1 3 2
20
Michaela Zikavska
Pruske
4 2 1 3 2
21
Eliza Elizabete Berzina
FK Kekava
3 2 1 3 4
22
Hanna Samson
Gdansk
4 1 2 3 2
23
Paula Arenal Beltran
CDE El Valle
3 1 2 3 2
24
Alzbeta Bachorcova
Pruske
4 0 3 3 2
25
Laura Skujevska
FK Kekava
3 2 0 2 0
26
Ieva Busmane
FK Kekava
1 2 0 2 2
27
Anastasiia Zhidkova
Nauka-SAFU
3 1 1 2 0
28
Veronika Dobrodejova
Pruske
4 1 1 2 2
29
Nieves Ballesteros Suarez
CDE El Valle
3 1 1 2 2
30
Gundega Vancane
FK Kekava
3 1 1 2 2
31
Madara Adamane
Rubene
3 1 1 2 4
32
Lenka Lencesova
Pruske
4 0 2 2 0
33
Evita Rudzite
Rubene
3 0 2 2 2
34
Ester Sanchez Sanchez
CDE El Valle
3 1 0 1 0
35
Anastasiia Dolgoborodova
Nauka-SAFU
3 1 0 1 0
36
Ema Fancovicova
Pruske
4 1 0 1 0
37
Angelika Bliznakova
Pruske
4 1 0 1 0
38
Anna Venchakova
Nauka-SAFU
3 1 0 1 0
39
Renata Resekova
Pruske
4 1 0 1 2
40
Maria Alonso Lopez-Zuazo
CDE El Valle
3 1 0 1 4
41
Nensija Simkuna
FK Kekava
3 0 1 1 0
42
Anastasiia Skirdenko
Nauka-SAFU
3 0 1 1 0
43
Lasma Polikevica
FK Kekava
3 0 1 1 0
44
Juta Muravska
Rubene
1 0 1 1 0
45
Linda Lice
Rubene
3 0 1 1 0
46
Lenka Dobrodejova
Pruske
4 0 1 1 2
47
Agnese Brolisa
FK Kekava
3 0 1 1 2
48
Jana Troskova
Pruske
4 0 1 1 2
49
Barbora Gaborova
Pruske
4 0 1 1 7
50
Paula Rodrigo Torresano
CDE El Valle
3 0 0 0 2
51
Jagoda Wieczorek
Gdansk
4 0 0 0 2
52
Zane Darsa
Rubene
2 0 0 0 2
53
Katrine Sleiva
FK Kekava
3 0 0 0 2
54
Clara Vallejo Terraza
CDE El Valle
3 0 0 0 2
55
Elina Drezina
FK Kekava
3 0 0 0 2
56
Alexandra Kocurova
Pruske
4 0 0 0 9

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Veronika Nekrasova
Nauka-SAFU
3 3 0 100.00
2
Barbora Pagacova
Pruske
4 20 2 90.90
3
Ilga Jekabsone
Rubene
3 71 9 88.75
4
Patrycja Bernacka
Gdansk
4 102 13 88.69
5
Kristine Kirilova
FK Kekava
3 79 11 87.77
6
Iana Beletskaya
Nauka-SAFU
3 51 9 85.00
7
Patricia Amores Puhl
CDE El Valle
3 78 14 84.78
8
Paulina Farulova
Pruske
4 77 18 81.05
9
Ekaterina Ditiateva
Nauka-SAFU
3 5 2 71.42
10
Monta Andrusaite
FK Kekava
3 14 7 66.66

 

MEN’s RESULTS

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Slevik
2 1 0 1 9-5 3
Valmiera
2 1 0 1 7-7 3
Nizhegorodets
2 1 0 1 8-12 3

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Ulbroka
2 2 0 0 16-9 6
EMU
2 0 1 1 11-14 2
Phoenix
2 0 1 1 11-15 1

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Thomas Straete
Slevik
4 4 8 12 2
2
Thobias Hjort
Slevik
4 8 0 8 0
3
Johan Ahlberg
Slevik
4 1 7 8 2
4
Janos Muller
Phoenix
3 6 1 7 0
5
Martins Broks
Valmiera
4 6 1 7 2
6
Pavel Semenov
EMU
3 4 3 7 0
7
Ivo Balodis
Valmiera
4 1 6 7 2
8
Zoltan Resi
Phoenix
3 4 2 6 0
9
Aleksandr Avtushenko
EMU
3 4 2 6 2
10
Ryan Hallden Cater
Slevik
4 2 4 6 0
11
Rolands Kovalevskis
Ulbroka
3 2 4 6 0
12
Edzus Cerins
Ulbroka
3 3 2 5 0
13
Jonas Gustavsen
Slevik
4 3 2 5 4
14
Roman Druzhininskijj
EMU
3 1 4 5 0
15
Ilya Nikolaev
Nizhegorodets
3 4 0 4 0
16
Kaspars Skels
Ulbroka
3 3 1 4 0
17
Aigars Belasovs
Valmiera
4 3 1 4 2
18
Arman Karkumbaev
Nizhegorodets
3 3 1 4 2
19
Juris Gribusts
Ulbroka
3 3 1 4 2
20
Arnijs Kuratniks
Valmiera
4 2 2 4 0
21
Alexandr Latukhin
Nizhegorodets
3 2 2 4 0
22
Ainars Juskevics
Ulbroka
3 3 0 3 0
23
Sven Uue
EMU
3 3 0 3 0
24
Artis Jansons
Valmiera
4 2 1 3 0
25
Szilard Harangozo
Phoenix
3 2 1 3 0
26
Christoffer Gustafsson
Slevik
4 2 1 3 4
27
Vladimir Gorshenenko
Nizhegorodets
3 2 1 3 5
28
Kristers Eglitis
Ulbroka
3 1 2 3 0
29
Balint Frischmann
Phoenix
3 0 3 3 0
30
Krisjanis Zeps
Ulbroka
3 0 3 3 0
31
Niks Kuzulis
Ulbroka
3 0 3 3 0
32
Daniel Sebrek
Phoenix
3 0 3 3 2
33
Sondre Hoven Hansen
Slevik
4 2 0 2 0
34
Mikko Saarivuori
EMU
3 2 0 2 0
35
Balazs Radvanyi
Phoenix
3 2 0 2 0
36
Karlis Janis Petrovskis
Ulbroka
3 2 0 2 2
37
Morten Bye
Slevik
4 2 0 2 2
38
Levente Varga
Phoenix
3 2 0 2 2
39
Eskil Gagnas
Slevik
4 1 1 2 0
40
Lauris Alvis Stiprais
Valmiera
4 1 1 2 0
41
Karlis Bulans
Ulbroka
3 1 1 2 0
42
Daniel Eriksson
Slevik
4 1 1 2 0
43
Gatis Liepins
Valmiera
4 1 1 2 2
44
Botond Bacsa
Phoenix
3 1 1 2 2
45
Mikhail Bukin
Nizhegorodets
3 1 1 2 2
46
William Andersson
Slevik
4 1 1 2 2
47
Gergely Kadar
Phoenix
3 0 2 2 0
48
Jakob Poom
EMU
3 0 2 2 0
49
Aleksei Beliaevskov
Nizhegorodets
3 0 2 2 2
50
Roland Csipkereki
Phoenix
3 0 2 2 4
51
Emils Birkis
Ulbroka
3 1 0 1 0
52
Matiss Salmins
Valmiera
4 1 0 1 0
53
Edgars Zeidlers
Ulbroka
3 1 0 1 0
54
Simon Georg Mahla
EMU
3 1 0 1 0
55
Kirill Karkchalev
Nizhegorodets
3 1 0 1 0
56
Anders Hansen
Slevik
4 0 1 1 0
57
Martins Kajins
Valmiera
4 0 1 1 0
58
Kriss Luzinskis
Valmiera
4 0 1 1 0
59
Tamas Resi
Phoenix
3 0 1 1 0
60
Ivars Laktins
Valmiera
4 0 1 1 0
61
Kaspar Virkus
EMU
3 0 1 1 2
62
Valentin Saranskiy
Nizhegorodets
3 0 1 1 2
63
Kaspars Mikelsons
Ulbroka
3 0 1 1 2
64
Dmitry Bagaev
Nizhegorodets
3 0 1 1 2
65
Dmitry Uglanov
Nizhegorodets
3 0 1 1 2
66
Aleksandr Petrov
EMU
3 0 1 1 2
67
Arvis Karklins
Valmiera
4 0 1 1 4
68
Pavel Vorotnikov
Nizhegorodets
3 0 0 0 2
69
Edvards Voldemars Kazmers
Valmiera
4 0 0 0 2
70
Maksims Terehovs
EMU
3 0 0 0 2
71
Janis Justaments
Ulbroka
3 0 0 0 2
72
Christoffer Hansen
Slevik
4 0 0 0 2
73
Ulvis Metra
Ulbroka
3 0 0 0 2
74
Matiss Kristians Morozovs
Ulbroka
3 0 0 0 2
75
Aleksandr Orzhantsev
Nizhegorodets
3 0 0 0 4
76
Ricards Eglitis
Valmiera
4 0 0 0 14

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Anders Ottersten
Slevik
4 59 4 93.65
2
Maris Ronis
Ulbroka
3 31 4 88.57
3
Vegard Tvete
Slevik
4 34 6 85.00
4
Erik Hotz
Phoenix
3 58 11 84.05
5
Karl-Erik Kruusmaa
EMU
3 41 8 83.67
6
Agris Rogainis
Valmiera
4 90 18 83.33
7
Kristians Kilis
Valmiera
4 5 1 83.33
8
Ivars Disereits
Ulbroka
3 23 5 82.14
9
Emils Erglis
Ulbroka
3 22 5 81.48
10
Aleksei Eroshkin
Nizhegorodets
3 73 18 80.21
11
Rainer Kalde
EMU
3 63 16 79.74
12
Sandor Jani
Phoenix
3 31 8 79.48
13
Tobias Petersen
Slevik
2 7 5 58.33

 

 

 IFF Social Media channels:

 

Men's U19 WFC starts in.....
Days
Hours
Mins
Close