EuroFloorball Cup 2016

5th – 9th October 2016
Weissenfels, Germany

Stadthalle Weissenfels

 

The EuroFloorball Cup is the championship tournament for the 5th and lower ranked European national club champions and is played with 6 teams for both men and women (12 teams in total).

 

The EFC 2016 winners – Women: Sveiva IB (NOR) & Men: UHC Weissenfels (GER) qualify for Champions Cup 2017. When the EFC winners participate in CC 2017 they will each receive 5,000 CHF prize money.

 

Final Standings Women

1. Sveiva IB
2. UHC Sparkasse Weissenfels
3. Interplastic Olimpia Osowa Gdansk
4. Fbk Kometa Spisska Nova Ves
5. MFBC Grimma
6. Saint Petersburg United

 

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
05.10 10:59 Group B 4 - 3
05.10 16:30 Group A 3 - 7
06.10 11:00 Group A 15 - 6
06.10 13:45 Group B 1 - 11
07.10 11:00 Group B 6 - 2
07.10 16:29 Group A 5 - 4
08.10 09:00 Semi-final 2 W 7 - 6 ot.
08.10 14:45 Semi-final 1 W 4 - 3 ps.
09.10 09:00 5th place W 5 - 6
09.10 12:00 Final Women 0 - 5

 

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Weissenfels
2 2 0 0 12-7 6
Fbk Kometa SNV
2 1 0 1 19-11 3
SPB United
2 0 0 2 9-22 0

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
Sveiva
2 2 0 0 15-4 6
Gdansk
2 1 0 1 9-6 3
MFBC Grimma
2 0 0 2 3-17 0

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Paulina Hudakova
Fbk Kometa SNV
3 7 8 15 0
2
Diana Isjomina
Sveiva
4 9 2 11 0
3
Kristina Hudakova
Fbk Kometa SNV
3 7 3 10 4
4
Liubov Serebriakova
SPB United
3 6 4 10 0
5
Magdalena Tauchlitz
Weissenfels
4 5 3 8 0
6
Erica Hellberg
Sveiva
4 3 5 8 0
7
Oda Langaker
Sveiva
4 4 3 7 0
8
Klara Grossova
Fbk Kometa SNV
3 5 1 6 0
9
Julie Gidske
Sveiva
4 4 2 6 0
10
Miriam Bukova
Fbk Kometa SNV
3 3 3 6 0
11
Iuliia Komova
SPB United
3 3 3 6 2
12
Pauline Baumgarten
Weissenfels
4 3 2 5 0
13
Kristine Torp
Sveiva
4 4 0 4 0
14
Viktoria Durikova
Fbk Kometa SNV
3 3 1 4 0
15
Anette Marie Berg
Sveiva
4 2 2 4 0
16
Laura Neumann
Weissenfels
4 1 3 4 0
17
Lena-Marie Lubker
MFBC Grimma
3 1 3 4 2
18
Anna Strom
Sveiva
4 0 4 4 2
19
Aleksandra Lifshitc
SPB United
3 0 4 4 9
20
Daniela Kolbe
MFBC Grimma
3 3 0 3 0
21
Maja Stenka
Gdansk
3 2 1 3 0
22
Marta Sikora
Gdansk
3 2 1 3 0
23
Laura Honicke
Weissenfels
4 2 1 3 0
24
Katja Leonhardt
Weissenfels
4 2 1 3 0
25
Weronika Gradzka
Gdansk
3 2 1 3 2
26
Hanna Samson
Gdansk
3 1 2 3 0
27
Sara Patzelt
Weissenfels
4 1 2 3 0
28
Elena Shinyagina
SPB United
3 1 2 3 2
29
Andrea Gerdes
Weissenfels
4 0 3 3 4
30
Stefanie Reinhardt
MFBC Grimma
3 2 0 2 0
31
Olga Prosvetova
SPB United
3 2 0 2 2
32
Laura Lacka
Gdansk
3 1 1 2 0
33
Vanessa Weikum
MFBC Grimma
3 1 1 2 0
34
Vilde Branting
Sveiva
4 1 1 2 0
35
Anna Raczkowska
Gdansk
3 1 1 2 0
36
Sonja Dietel
MFBC Grimma
3 1 1 2 0
37
Anna Romanowska
Gdansk
3 1 1 2 0
38
Charlotte Russel
MFBC Grimma
3 1 1 2 2
39
Simone Jarvinen
Sveiva
4 0 2 2 0
40
Michaela Jessova
Fbk Kometa SNV
3 0 2 2 0
41
Anna Szychta
Gdansk
3 1 0 1 0
42
Natalia Cherniakova
SPB United
3 1 0 1 0
43
Oliwia Ryszewska
Gdansk
3 1 0 1 0
44
Tina Andra
Weissenfels
4 1 0 1 0
45
Viktoriia Kolodiazhnaia
SPB United
3 1 0 1 2
46
Alexandra Kurth
MFBC Grimma
3 0 1 1 0
47
Hannah Gotze
MFBC Grimma
3 0 1 1 0
48
Monika Kraus
Gdansk
3 0 1 1 0
49
Barbora Kocurova
Fbk Kometa SNV
3 0 1 1 0
50
Viktoria Grossova
Fbk Kometa SNV
3 0 1 1 6
51
Anastasiia Rogova
SPB United
3 0 0 0 2
52
Michaela Krivulcikova
Fbk Kometa SNV
3 0 0 0 2
53
Tereza Volakova
MFBC Grimma
3 0 0 0 2
54
Britta Herrmann
Weissenfels
4 0 0 0 2
55
Elena Kolodiazhnaia
SPB United
3 0 0 0 4

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Dominika Marzec
Gdansk
3 45 9 83.33
2
Jean Fischer
MFBC Grimma
3 30 6 83.33
3
Malin Dahler
Sveiva
4 49 10 83.05
4
Indra Reck
Weissenfels
4 63 15 80.76
5
Julia-Lucia Bran
MFBC Grimma
3 49 16 75.38
6
Jana Dupcakova
Fbk Kometa SNV
3 48 18 72.72
7
Mariia Kogan
SPB United
3 62 28 68.88

 

Final Standings Men

1. UHC Sparkasse Weissenfels
2. SK Lielvarde
3. SK Link/Saku
4. Tunet IBK
5. TV Lilienthal
6. FBC Spartak Moscow

 

Match Schedule

Date Time Phase Match Score
05.10 13:44 Group B 6 - 9
05.10 19:15 Group A 6 - 5
06.10 16:29 Group B 3 - 14
06.10 19:14 Group A 4 - 3
07.10 13:45 Group A 2 - 7
07.10 19:12 Group B 6 - 5 ps.
08.10 11:44 Semi-final 1 M 8 - 6
08.10 17:29 Semi-final 2 M 3 - 8
08.10 20:14 5th place M 4 - 9
09.10 15:00 Final Men 8 - 6

 

Group A

Standings

Team M W T L GF-GA Points
SK Lielvarde
2 2 0 0 11-5 6
Weissenfels
2 1 0 1 9-9 3
Spartak Moscow
2 0 0 2 7-13 0

Group B

Standings

Team M W T L GF-GA Points
SK Link Saku
2 1 1 0 15-11 5
Tunet IBK
2 1 0 1 20-12 3
TV Lilienthal
2 0 1 1 8-20 1

 

Scoring Leaders Statistics

Rank Player Team M G A Points PIM
1
Ole Mossin Olesen
Tunet IBK
3 5 7 12 0
2
Anssi Soini
Weissenfels
4 9 0 9 0
3
Atis Blinds
SK Lielvarde
4 7 2 9 0
4
Ole Martin Jansson
Tunet IBK
3 7 2 9 0
5
Toms Akmenlauks
SK Lielvarde
4 4 4 8 2
6
Janos Broker
TV Lilienthal
3 4 4 8 2
7
Kristjan Puu
SK Link Saku
3 6 1 7 2
8
Jaakko Akman
TV Lilienthal
3 4 3 7 0
9
Max Blanke
Weissenfels
4 6 0 6 0
10
Mark-Oliver Bothe
TV Lilienthal
3 4 2 6 2
11
Niklas Broker
TV Lilienthal
3 3 3 6 0
12
Per Axel Wallin
Tunet IBK
3 3 3 6 4
13
Sascha Herlt
Weissenfels
4 2 4 6 0
14
Gints Klegers
SK Lielvarde
4 4 1 5 4
15
Aivis Kusins
SK Lielvarde
4 3 2 5 2
16
Fredrik Hoff Eriksen
Tunet IBK
3 2 3 5 0
17
Martin Kjellemar
Tunet IBK
3 2 3 5 0
18
Thomas Handler
Weissenfels
4 3 1 4 0
19
Mats Tamme
SK Link Saku
3 3 1 4 0
20
Timofei Baskakov
Spartak Moscow
3 3 1 4 0
21
Nikita Bryn
Spartak Moscow
3 3 1 4 0
22
Ats Tamme
SK Link Saku
3 2 2 4 0
23
Mikael Toivonen
SK Link Saku
3 3 0 3 0
24
Kaspars Mudelis
SK Lielvarde
4 2 1 3 0
25
Axel Kuch
Weissenfels
4 2 1 3 0
26
Fabian Diaz de Armas
TV Lilienthal
3 2 1 3 0
27
Henrik Fredriksen
Tunet IBK
3 2 1 3 2
28
Tim Bottcher
Weissenfels
4 1 2 3 0
29
Rainer Komi
SK Link Saku
3 1 2 3 0
30
Sandis Mihailovskis
SK Lielvarde
4 1 2 3 2
31
Mads Normann
Tunet IBK
3 1 2 3 2
32
Thomas Rognlien
Tunet IBK
3 1 2 3 2
33
Kristo Lehiste
SK Link Saku
3 1 2 3 5
34
Carol Viiding
SK Link Saku
3 0 3 3 0
35
Mikus Valpeters
SK Lielvarde
4 0 3 3 2
36
Dmitry Kurach
Spartak Moscow
3 2 0 2 0
37
Vladislav Piskunov
Spartak Moscow
3 2 0 2 0
38
Ralfs Jonikans
SK Lielvarde
4 2 0 2 4
39
Martin Gladigau
Weissenfels
4 1 1 2 0
40
Martin Bruckner
Weissenfels
4 1 1 2 0
41
Markus Neimo
Spartak Moscow
3 1 1 2 0
42
Ervins Torsters
SK Lielvarde
4 1 1 2 2
43
Dmitry Polyakov
Spartak Moscow
3 0 2 2 0
44
Philipp Weigelt
Weissenfels
4 0 2 2 2
45
Matthias Siede
Weissenfels
4 0 2 2 2
46
Harri Naumanen
Weissenfels
4 0 2 2 4
47
Toms Mezotnis
SK Lielvarde
4 1 0 1 0
48
Simen Lenborg
Tunet IBK
3 1 0 1 0
49
Bendik Baero
Tunet IBK
3 1 0 1 0
50
Henning Larsson
Tunet IBK
3 1 0 1 0
51
Sander Stokkeby
SK Link Saku
3 1 0 1 2
52
Sandris Virsnitis
SK Lielvarde
4 0 1 1 0
53
Gert Kurmiste
SK Link Saku
3 0 1 1 0
54
Joni Toivola
SK Link Saku
3 0 1 1 0
55
Karlis Vitkovskis
SK Lielvarde
4 0 1 1 0
56
Miro Siljamo
TV Lilienthal
3 0 1 1 0
57
Sergei Blazhenko
Spartak Moscow
3 0 1 1 0
58
Siim Stokkeby
SK Link Saku
3 0 1 1 0
59
Kristers Pukitis
SK Lielvarde
4 0 1 1 0
60
Jonas Hoffmann
Weissenfels
4 0 1 1 0
61
Sergey Dmitriev
Spartak Moscow
3 0 1 1 0
62
Fredy Maalt
SK Link Saku
3 0 1 1 2
63
Torben Kleinhans
TV Lilienthal
3 0 1 1 2
64
Alexander Mirovskiy
Spartak Moscow
3 0 0 0 2

 

Goalkeeper Statistics

Rank Player Team M S G %
1
Janis Bramanis
SK Lielvarde
4 16 2 88.88
2
Siim Stokkeby
SK Link Saku
3 53 11 82.81
3
Lars Hillar
SK Link Saku
3 24 5 82.75
4
Tobias Kostler
Weissenfels
4 73 18 80.21
5
Janis Salcevics
SK Lielvarde
4 63 17 78.75
6
Kristoffer Ostergren
Tunet IBK
3 60 19 75.94
7
Nils Hallerstede
TV Lilienthal
3 72 23 75.78
8
Fedor Ignatov
Spartak Moscow
3 55 21 72.36

 

 

Event website: http://efc2016.de/en/


 IFF Social Media channels:

 

Close